AYI PİYASASI NEDİR? | AYI PİYASASI HAKKINDA BİLGİLER

Ayı piyasası, bir piyasanın uzun süreli fiyat düşüşleri yaşamasıdır. Tipik olarak, yaygın kötümserlik ve olumsuz yatırımcı duyarlılığının ortasında menkul kıymet fiyatlarının son zamanlardaki en yüksek seviyelerden %20 veya daha fazla düştüğü bir durumu tanımlar.

Ayı piyasaları genellikle S&P 500 gibi genel bir piyasa veya endeksteki düşüşlerle ilişkilendirilir, ancak tek tek menkul kıymetler veya emtialar da sürekli bir süre boyunca (genellikle iki ay veya daha uzun bir süre) %20 veya daha fazla düşüş yaşarsa ayı piyasasında kabul edilebilir. Ayı piyasaları resesyon gibi genel ekonomik gerilemelere de eşlik edebilir. Ayı piyasaları, yükseliş eğilimindeki boğa piyasalarıyla karşılaştırılabilir.

 • Ayı piyasaları, genellikle olumsuz yatırımcı duyarlılığı ve azalan ekonomik beklentilerin eşlik ettiği, bir piyasadaki fiyatların %20'den fazla düştüğü durumlarda ortaya çıkar.
 • Ayı piyasaları konjonktürel ya da uzun vadeli olabilir. İlki birkaç hafta ya da birkaç ay sürerken ikincisi birkaç yıl hatta on yıllar sürebilir.
 • Açığa satış, satış opsiyonları ve ters ETF'ler, fiyatlar düşerken yatırımcıların ayı piyasası sırasında para kazanabilecekleri yollardan bazılarıdır.
 • Hisse senedi fiyatları genellikle şirketlerin gelecekteki nakit akışı ve kar beklentilerini yansıtır. Büyüme beklentileri azaldıkça ve beklentiler boşa çıktıkça, hisse senedi fiyatları düşebilir. Sürü davranışı, korku ve aşağı yönlü kayıpları koruma telaşı, varlık fiyatlarının uzun süre düşük seyretmesine yol açabilir.

  Ayı piyasasının bir tanımına göre, hisse senetleri ortalama olarak en yüksek seviyelerinden en az %20 düştüğünde piyasalar ayı bölgesindedir. Ancak %20 keyfi bir rakamdır, tıpkı %10'luk düşüşün bir düzeltme için keyfi bir ölçüt olması gibi. Ayı piyasasının bir başka tanımı da yatırımcıların risk aramaktan ziyade riskten kaçındıkları durumdur. Bu tür bir ayı piyasası, yatırımcıların sıkıcı, kesin bahisler lehine spekülasyondan kaçınması nedeniyle aylarca veya yıllarca sürebilir.

  Ayı Piyasasının Nedenleri

  Ayı piyasasının nedenleri; genellikle değişiklik gösterir, ancak genel olarak zayıf veya yavaşlayan veya durgun bir ekonomi, patlayan piyasa balonları, salgın hastalıklar, savaşlar, jeopolitik krizler ve çevrimiçi ekonomiye geçiş gibi ekonomideki ciddi paradigma değişiklikleri ayı piyasasına neden olabilecek faktörlerdir. Zayıf veya yavaşlayan bir ekonominin işaretleri tipik olarak düşük istihdam, düşük harcanabilir gelir, zayıf verimlilik ve işletme karlarında düşüştür. Buna ek olarak, hükümetin ekonomiye herhangi bir müdahalesi de ayı piyasasını tetikleyebilir.

  Örneğin, vergi oranındaki veya federal fon oranındaki değişiklikler bir ayı piyasasına yol açabilir. Benzer şekilde, yatırımcı güvenindeki bir düşüş de bir ayı piyasasının başlangıcına işaret edebilir. Yatırımcılar bir şeyin gerçekleşmek üzere olduğuna inandıklarında harekete geçerler - bu durumda kayıplardan kaçınmak için hisselerini satarlar.

  Ayı piyasaları birkaç yıl sürebileceği gibi sadece birkaç hafta da sürebilir. Seküler bir ayı piyasası 10 ila 20 yıl arasında sürebilir ve sürekli olarak ortalamanın altında getiri ile karakterize edilir. Seküler ayı piyasalarında hisse senetlerinin veya endekslerin bir süreliğine yükseldiği ralliler olabilir, ancak kazançlar sürdürülebilir değildir ve fiyatlar daha düşük seviyelere geri döner. Öte yandan döngüsel bir ayı piyasası birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir.